piątek, 11 listopada 2011

Budowa aparatu fotograficznego

Dzisiejszy wpis w pełni poświęcę budowie aparatu fotograficznego, oczywiście na przykładzie aparatu analogowego, oraz lustrzanki cyfrowej. Aparatami kompaktowymi nie będę się teraz zajmował, gdyż zaciemniło by to tylko nam obraz tego co chcę Wam przekazać. Nie jest to konieczne również do zrozumienia kolejnego wpisu, którym będzie "Jak to się dzieje że robimy zdjęcie".

Poświęć chociaż chwilę na przeczytanie tego wpisu, gdyż bez niego ciężko Ci będzie zrozumieć kolejne wpisy, a cóż to za nauka kiedy nie znamy podstaw?

Podział aparatów fotograficznych
Mamy mówić o lustrzankach cyfrowych i analogowych, ale tak naprawdę nie wiemy gdzie je umiejscowić w "hierarchii" aparatów fotograficznych. Zacznijmy więc od ich podziału.

Aparaty fotograficzne (podział ze względu na technologię):
1. Analogowe
2. Cyfrowe

Co to zatem jest ten "aparat kompaktowy" oraz "lustrzanka"? Do jakiego typu aparatów fotograficznych należą?

Przekrój przez lustrzankę cyfrową
I do tego i do tego. Ogólnie rzecz biorąc, lustrzanka to aparat fotograficzny wyposażony w lustro, a aparat kompaktowy to aparat o niewielkiej, zwartej budowie oraz m.in. braku możliwości wymiany obiektywów. Często słyszę pytanie "kto może dzisiaj używać jeszcze aparatów analogowych, skoro mamy już cyfrowe - wygoda, łatwość obsługi, automatyzacja!" Jeżeli w tym momencie również chcesz zadać mi to pytanie - weź do ręki swój aparat i rób zdjęcia. Oglądnij je potem i wyciągnij wnioski co jest źle a co dobrze. Po kilku latach ciągłych prób i chodzenia z aparatem codziennie na szyi stwierdzisz że czegoś Ci brakuje. I nie będą to obiektywy za kilka tysięcy złotych. To będzie aparat analogowy!

Mam wrażenie że taki post również powinien pojawić się na tym blogu, nie sądzisz?
 
Budowa lustrzanek.
Wróćmy do tematu. Poniższy opis stanowi tylko cząstkę wiedzy - cząstkę która jest nam teraz potrzebna. Jeśli chcesz - poszukaj w internecie. Materiałów jest pełno. Lustrzanka którą chcemy opisać to lustrzanka jednoobiektywowa, czyli taka która zawiera jeden obiektyw. Owszem, dwuobiektywowe też istnieją. 

Obiektyw Nikkor 50mm
W wielkim skrócie, lustrzanka cyfrowa składa się z obiektywu oraz korpusu (body) aparatu. Obiektyw to układ optyczny, który ma za zadanie przenieść obraz do dalszej części aparatu fotograficznego. Innymi słowy, to zespół ułożonych kolejno soczewek i filtrów, których zadaniem jest przenieść obraz do wnętrza aparatu. Korpus aparatu to jego główna część, w której w  znajduje się lustro, wizjer oraz w zależności od technologii (aparat cyfrowy czy analogowy?) matryca lub błona fotograficzna.

Mamy zatem obiektyw i body (korpus) aparatu. Czy to wszystko? Nie!
Tak jak pisałem na początku - to tylko mała część tego z czego składa się lustrzanka cyfrowa. To podstawy, które wykorzystamy w następnych wpisach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz